Category: Feeding Families

Sunday Scraps – A New Job, An Extra Mouth To Feed and What We Ate This Week

The University Student moved back home this week, so she will be eating at home more often (and bringing her friends with her).

I started a new job as a Research Assistant for an Ecology and Heritage Consultants in the Big Town about 30km up the road. I spent some time last week doing a little training and had my first official day on Tuesday. It’s only two days a week (plus some days in the field here and there) but it’s given me an excuse to pull out a few new slow cooker recipes that I’ll try over the next few weeks.

It’s also given me the chance to test out the Glasslock containers we got to replace some of our very old (I’m talking 1970s era) Tupperware containers.  In short, they work.  I’m still a little dubious about how long the snappy plastic thingamajigs on the side will last especially with the kind of use they’ll get from the BHG and the Teens, but I’ll try and reserve judgement for now.

My grocery spend this week was $89.20. This included some  meat, most veg and dairy as well topping up three bulk items (flour, oats and salt), the ingredients to make our own French Onion Soup Mix ( which will be enough for about 6 casseroles) and a tub of ready-made whole egg mayonnaise which is the Younger Teens favour and has a low Sugar content  but is only brought when “on special” as I usually make it myself.

This is what we ate this week.

Most of the dinner meals had some leftovers which I popped straight into containers and into the fridge and freezer for handy lunches, emergency meals for those days where life gets in the way and our version of TV Dinners (no prep. heat and eat in the loungeroom front of a movie – watching  a movie or a few episodes of a TV series on a wet weekend or winter weeknight is one of our favourite things to do as a family )

Mon: Leftovers Lasagne – made with last week’s spaghetti bolongnaise sauce – this also made several TV dinners and a freezer meal large enough for four if served with a salad (for one of those nights when one or both the Teens are off doing their own thing).

Tues: Chicken Schnitzel with Potatoes and Salad

Wed:  Italian Beef Casserole

Thurs: Slow Cooker Braised Lamb and Rice

Fri: Slow Cooker Chilli with Rice and homemade flatbread

Sat: Country Chicken Casserole and Mash Potatoes (This is a family favourite and is great for using up scraggly veg. I make it in a lidded casserole dish in the oven while I bake bread and other things. Made with chicken pieces, the last of the veg from the fridge crisper – this week it was a couple of carrots, some cauliflower, a few mushrooms, 4 Brussels sprouts , half a zucchini cut into chunks and a handful of greens from the freezer, covered with a double serve of French Onion Soup Mix and 1/2 cup of water baked with the lid on until chicken was tender, then I stirred in 2 teaspoons of arrowroot mixed with about 1/4 cup of water and returned to oven without lid until liquid reduced by about half).

Sun: Leftover Country Chicken Casserole with Sweet Potato Mash.

Breakfasts: Eggs on Toast, Cheese and Tomato or Avocado on Toast, Baked Beans on Toast, Oats, Weetbix

Lunches:  included leftovers, my No Pastry Ham and Egg Pie with Salad, toasted cheese and tomato sandwiches, Homemade Flatbread salad wraps and homemade noodles

Snacks: Fruit, Low Sugar Chocolate Slice, Homemade Hummus and Homemade Crackers, Nut Butter Dip and Veggie Sticks. 

Feeding Families – Week 1 Menu and Recipes

For the first  week, after unpacking the groceries (you can see what we already had and what I brought here), I made two small loaves of bread, a batch of Not Little Bear Biscuits, divided and cut the Ears of Corn into 3 portions and placed them in the freezer, reserving one whole ear for making Mexican Chicken Soup on Saturday. I also sliced 2 of the 4 bunches of Leeks and placed them in the freezer.

In addition to this the Threenager and I spent a lovely hour on the Monday morning making some sauerkraut from what was left of the red cabbage. I also made two more loaves of bread on the Sunday and brought 6 more litres of milk throughout the week at a cost of $6.

This brought our total grocery/cleaning/toiletry spend to $95.

You’ll notice that most breakfasts and lunches list more than one meal type. This is because 5 days a week the Teens are at school and the BHG, Threenager and I all sort of do our own thing even if we are home together all day. The youngest Teen does food technology at school and often eats what she cooks in class (this is paid for in her school fees so doesn’t come out of our household food budget) and the eldest Teen does a little farmhand work on weekends and school holidays. He sometimes (maybe once or twice a week) chooses to spend a little of what he earns at the school salad and pasta bar rather than bring lunch from home. They go to an awesome little country high school that provides some really healthy food options, so please no emails or social media messages or posts about not feeding growing teenagers properly.

Day

Breakfasts Lunches Dinners Snacks
Wednesday Toast with Butter & Vegemite

Weetbix & milk

Toasted Cheese & Tomato Sandwiches

Peanut Butter & Nutella Sandwiches

Single Breasted Chicken & Sweet Potato Curry with Boiled Rice

Self- Saucing Choc Pudding (h/m) with Frozen Yoghurt

Peanut Butter on Bread

1 Banana

2 Apples

Roasted Pumpkin Seeds

Thursday Weetbix & Milk

Toast with Cheese & Tomato

Leek & Cauliflower Soup

Cheese & Tomato Sandwich

Nutella Sandwiches

 

Grilled Beef Sausages with Baked – ½ Sweet Potato, 3 Garlic Cloves, ½ Red Capsicum, 1 Large Potato and 1 & ½ Ears Corn boiled

Orange Jelly  Chocolate Self-Saucing Pudding & Eater Cheater Custard (h/m- Recipe Below)

 

2 Apples

3 Bananas

Not Little Bear Biscuits

handful of Choc Chips

Grapes

Friday Toast, Vegemite & Butter

Wheaties & Milk

Toast & Nutella

Nutella Sandwich

Can of Irish Stew Soup

 

Adults & 3-year -old lunched at grandparents’ house.

Everyone had main meal at grandparents’ house.

1 Banana

Leftover Custard

1 Apple

2 Bananas

Saturday Toast, Nutella, Apricot Cheese, Tomato slices, Peanut Butter

Oats

Leek & Cauliflower Soup

Toasted cheese sandwiches

Mexican Chicken Soup

Flatbreads

Coconut milk

1 Apple

Bread, Nutella

Choc Chips

Carrot Sticks

Slice of Cheese

Sunday Oats

Toast

Peanut Butter, Nutella

Mexican Chicken Soup

Bread

Savory Mince

Bread

Chocolate Nut Squares

Coconut Milk Custard

Orange Jelly

1 Apple

Chocolate Wheaties Slice

Molasses Men

Monday Toast, Peanut Butter

Weetbix & milk

Savoury Mince

Small can of Tuna

Bread & Butter

Homemade Coleslaw Dressing

Slamon Patties

Sweet Potato Chips

(with Red Dip Dip – Recipe Below)

2 Apples

Chocolate Nut Squares

Wheaties Slice

Molasses Men

Tuesday Weetbix & Milk

Toast with butter & Vegemite

Oats

Chicken Nibbles

Coleslaw, Cheese & Tomato Sandwiches

Savoury Chicken & Cabbage Stew

Apple Cake

Molasses Men

Mandarins

Oranges

Wheaties Slice

Beverages Cosumed During the Week Milk or Akta-Vite Coffee Tea – Black, matcha & herbal

 

Lemon Water (h/m)

RECIPES

These are a few of the things I made during the week. To avoid a massively long post and so they can be searched more easily, I’ll pop some others into separate posts and tag them in the table above as they are published.

 Red Dip-Dip

AKA: Low Sugar Tomato Sauce 

This is a staple in our house. The Threenager loves it and won’t eat any kind of meat or hot chips without it.

1 large (600g) Jar of  Passatta or equivalent in tinned tomatoes

(look for the ones that are just tomatoes, without anything extra added).

½ brown Onion (finely chopped)

1 Clove Garlic (finely chopped)

¼ Cup Malt or Apple Cider Vinegar

2 tablespoons  Rice Malt Syrup

Pinch of Cinnamon

Pinch of Nutmeg

1 Whole Clove or a pinch of Powdered Cloves

 

Salt & Pepper to Taste

Put everything in a saucepan, bring to the boil then immediately reduce heat and simmer gently until the Passatta (or juice of canned tomatoes) is reduced to half its original volume. Blend until smooth or push through a sieve. Pour into a clean jar or bottle.

Refrigerate between use.

Will last about a month in fridge.

It can also be frozen.

 

Single Breasted Chicken & Sweet Potato Curry

Serves 6 with rice as a main meal.

1 Large Chicken Breast

1 large Onion

Red & Yellow Capsicum

Curry Powder

1 Red Chilli

½ Large Sweet Potato (approx. 500g)

¼ Cup Milk Powder

2 Cups Water

1 Tablespoon Olive Oil

Boiled Rice to Serve.

Finely dice onion and chilli.

Chop Chicken Breast, Sweet Potato and Capsicum into small cubes.

In a pot or large frypan, heat olive oil and over a low heat sweat off onion and chilli until onion turns clear.

Add ¾ of water, chicken, capsicum, curry powder and sweet potato.

Cook over low heat until chicken is cooked and sweet potato is cooked but still firm (you may need to add a little extra water during cooking).

Mix milk powder with remaining water and stir through.

Cook until thickened.

Served with Boiled Rice.

 

Eater Cheater  Homemade Custard

Serves 6

2 Eggs

2 Heaped Dessert Spoons Cornflour (or Tapioca Flour)

1 Desert Spoon Rice Malt Syrup

1 Teaspoon Vanilla Essence

2 & ½ Cups Milk (or use milk powder)

In a medium sized saucepan whisk together eggs, cornflour, vanilla, essence and rice malt syrup until smooth and fully combined with no lumps.

Place over low heat and continue to whisk until thickened to desired consistency.

If custard is too thick, slowly drizzle in some more milk until desired thickness is achieved.

Variation: Replace regular milk with coconut milk.

Note: while this is simple and only takes about 10 minutes, it is not something you can walk away from at all. It needs to be continuously whisked/stirred to avoid burning or becoming lumpy.

Feeding Families – It really doesn’t have to cost that much.

So after my post about groceries and what people considered a “normal” expense last week, I did a bit of digging around. Okay, I admit it, I spent hours on Facebook stalking frugal living and parenting pages. All this digital lurking did, however, confirm what I was already thinking –  that there’s a lot of people out there spending the majority of their weekly wages on feeding their families when they probably don’t really need to and that these people, while they aren’t happy about it at all, just accept it as part of life.

It makes me so sad to think that all those people out there are making themselves miserable over food. The majority of us here in Australia are fortunate enough to have easy access to a wide range of fresh, frozen and refrigerated produce at (almost always) affordable prices. So why are so many of us unable to feed our families good healthy food without spending ridiculous amounts at the checkout? Is it the way we shop or the way we eat? Do we just not educate our kids (and ourselves) well enough in the practicalities of life? Should things like budgeting, shopping, cleaning and cooking be part of the school curriculum? Why is something that should be so enjoyable, sitting down to a healthy, home cooked meal with your family so financially stressful for so many?

For example, today I stumbled across a page called Cooking for Busy Mums (it is kinda awesome, go check it out). The page owner asked people what they spent on groceries per week. Prices varied, some people really do have grocery shopping down pat, some do way better than us (we’re pretty good at the whole frugal food while being healthy thing but there’s ALWAYS room for improvement). But so many were struggling, some spending $400 per week on food for their (admittedly in many cases, larger than average) families. One woman admitted to spending around $150 AU every couple of days for a family of 4 or five. If you add that up (assuming from her post she goes to the grocery store 3 times a week) it comes to $450 for what most of us would consider an average (or even small) family. It was heartbreaking.

It’s one of the few page posts like this that  I’ve commented on. I’m usually just a lurker on most pages, reading posts and hitting the thumbs up button every now and then. I didn’t say much, just that our weekly spend was usually $100 (sometimes up to $150) and talked about what I spent at the butchers this week. Some others made similar comments, then someone jumped on and called us all out. I won’t note their name here, if you’re really keen you can scroll through the page and find it for yourself (so you can read it in context), but this was the comment:

“Unless people are growing their own fruit n veg I call bullshit on the posts stating $130 a week           for 7. This is all household requirements? Toilet paper, wash detergent (even home made)? It’s misleading as they then go on to state they have a freezer full of meat or cupboards already                stocked. So that’s $130 for a top up. Fruit and veg for a healthy family that large is around $70 minimum a week but I probably spend closer to $120 on fruit n veg alone for 7.”

Now I know that (especially in Australia) there can be HUGE fluctuations in the cost of fresh food, but our (larger than many) family is living proof that $130 AU a week is very do-able, toiletries, cleaning products and all and without resorting to feeding your kids noodles of the 2 minute kind every night (Although have you seen all those pretty homemade noodle lunches in mason jars all over Pinterest? I’m dying to try it.)

I’m not being mean or judgemental , this person is more than entitled to their opinion and not knowing their exact circumstances, such as  where they live or what grocery prices are in their area, this might be the case for them. But just like us, there’s always room for improvement right? Besides I can think of much more productive/enjoyable things to do with our dollars than eat them.

I did promise last week to show people how we manage to eat healthily on a pretty tight budget. We’ve always eaten pretty well, lots of wholefood. Meals made from scratch etc. But when we committed to really reducing what we sent into landfill (and for recycling), it got even better. I kept a fairly detailed record at the time because I wanted to be able to show the BHG, the Teens and the Uni Student that we could do it, and that it would save us money (and once we had a bit of a routine going – a bunch of stress especially after I finished study and found full time Archaeology work). I did have an advantage in that they’d already survived my almost completely overhauling our diet to drastically reduce our sugar intake.

So over the next few weeks I will post our initial pantry, fridge, freezer, toiletries and cleaning stock take and then each weeks shopping list and menu ( I don’t get receipts if I can help it and pay cash for most groceries unless I order online so you might have to take my word on prices – but I’m sure if you’re determined you can find comparable items online to check my numbers).

What We Already Had

I encourage everyone to do this every now and then. I should do it more often.

Go through your pantry, fridge and freezer with a fine tooth comb, empty them out onto the kitchen bench if you have to, and make a list of every single item, including toiletries and household cleaners. Believe me you’ll be very surprised how much is actually  there. Despite what the person posting on Facebook said, it’s a pretty rare occurrence in most households that the cupboards are completely empty (although this would be the case if  you moved interstate, overseas or were cleaned out by natural disaster or plague). Considering this, EVERY shop is a “top up” in that we add new items (meat, dairy, produce etc) to what we already have available. By knowing exactly what you have already you have more chance of controlling just how big (and expensive) that “top up” is.

I found some impulse buys that I brought because they’re “healthy”  and leftover bits and bobs from birthday party and cake makings. These days I’m actually a little ashamed of how wasteful a few things were. Like those full plastic jars of spice I brought for a single recipe that no one liked and the expensive coconut flour I now have to find recipes for. Regardless, here’s our initial stock take,warts and all.

This was taken on a Tuesday ( I shop mid-week because that’s usually when our pays go through and if I shop at the end of the week, the Teens eat everything before Monday so there’s nothing left for school lunches). I now there’s a lot of staples here (flour, rice etc) but bear with me over the next few weeks and you’ll see how we keep it stocked without having to outlay a whole lot on bulk items all at once.

The Fridge, Freezer & Pantry Stocktake (h/m = homemade and h/g = home grown)

 

Already in Fridge/Fruit & Veg

In the Freezer In the Pantry Cont..
250g Butter 4 x 500g Butter 1 can of Akta- Vite
3 L milk ½ Tub Frozen Greek Yoghurt Vanilla Essence (h/m)
Jam Chicken Carcass Plain & SR Flour
Mayonnaise (h/m -1/4 full) Vegie Scraps BBQ Sauce
½ Red Cabbage Leaves – broccoli etc 18 x Chutney& Pickles (h/m)
½ Green Cabbage Bread – for breadcrumbs etc Cat Food – Dry (h/m) & 6 Cans
4 Apples A banana Bread Flour
Lard Misc Frozen Fruit Pieces Baking Powder
500g Cheese Apple cores & Peel Bicarbonate of Soda
A jar of Taco Sauce  2 marinated chicken thighs 1.5 kg Rice Malt Syrup
A Jar of Tahini Cooked Rhubarb (h/m) Stevia
Some Cranberry Sauce Pumpkin Soup Dark Brown Sugar
Chives (fresh) Turkey & Veg Soup Lasagne Sheets
French Mustard Bones for Bone Broth 12 x Baked Beans
1 banana Chocolate Icepops (h/m) Yeast
2 grapefruit In the Pantry Icing Sugar
2 oranges 4 x Nori Sheets Lemon Essence
1 kiwi fruit 6 x Rice Paper Rounds 1 x Can Irish Stew
¼ Jar pickled cucumbers (h/m) Matcha Powder Weetbix 1.4 kg box
Bottle of Fish Sauce ¼ bottle sushi seasoning Wheaties 750g Box
¼ Jar Shredded Beetroot ½ packet soba noodles Rice Bubbles (about 100g)
3 Sweet potatoes ½ bottle Tamari Oats (about 500g)
4 Onions Sesame Oil 1X Jar Passatta
 Garlic (h/g) Molasses vegemite
Red Chillis (h/g) 1 x Bottle Wasabi Sauce 2 Jars Peanut butter
1 x Bottle h/m chilli sauce ½ Bottle Whoster Sauce honey
½ Jar Minced Ginger Xylotol Dark Choc chips
½ Jar Apple & Mint Jelly (h/m) Roasted pumpkin seeds (h/m) Coconut flour
½ Jar Grape Jelly (h/m) Coffee Beans & Instant Chia seeds
Handful of green grapes Tea Leaves (loose) lentils
100g Apricot & Almond Cheese Herbal Tea(loose) Milk powder
 ½ a Tomato Cocoa 1x can coconut milk
1 leek Dried Chick peas 3 x tins sardines
1 lemon Coconut oil 2 x large cans tuna
2 Yellow Capsicum Olive oil 2 x small tins tuna
6 ears of Corn Shredded coconut 2 x cans salmon
1 Zucchini Apple cider vinegar (h/m) dates
Glycerine Rum Essence
In the Laundry Almond Essence Cochineal
Soap Nuts Malt vinegar 1 x can kids savoury mince
Eucalyptus Oil 1 Bottle Hot Chilli Sauce 1 Jar ACV (fermenting)
1 Bar Soap 1 x can Irish Stew Soup 500g Cous Cous
White Vinegar ½ Packet Vita Wheats Tapioca Flour
cornflower Rice Flour
Toilet Almond Meal Walnuts
52 x Toilet Paper Rolls Tabasco Sauce Gelatine
  Linseed Meal 2 x packets Jelly Crystal
Kitchen Cleaning Xanthium Gum Ready to Roll Icing
4 Dishwasher Tablets Sprinkles ½ Jar Nutella
1 Bar Soap Barley A tin of pineapple pieces
3 Jars Citrus Cleaner (h/m) Dried Herbs & Spices Dried Herbs & Spices Cont..
1 Tub of Gumption (h/m) Ras el Hanout Mix (h/m) Cayenne Pepper
Bay Leaves Tarragon Leaves
In the Bathroom Curry Powder Fennel Seeds
1/2 Bottle 2 in 1 Shampoo Mustard seeds Chicken Salt
1 Tube Junior Toothpaste Cardamom Pods Chilli Flakes
1 Tube Regular Toothpaste Chives Ground Coriander
1 Bottle Shampoo Mustard Powder Oregano
½ Bottle Conditioner Sumac Poppy Seeds
 5 Bars Soap Turmeric BBQ Seasoning
 Deoderant & Toothpowder (h/m) Sweet Paprika Ground Ginger
Misc. Other Items Cloves Sea Salt
15ml Lemon Essential Oil Peppercorns Cajun Seasoning
15ml Lavender Essential Oil Paprika Harissa
Bentonite Clay Basil Garam Masala
DME Dill Leaf Tips Ground Nutmeg
Beeswax Mint Leaves Pickling Spice
Activated Charcoal Dutch Cinnamon Thyme Leaves
Shea Butter Mixed Herbs White Pepper

This list includes regular grocery items and  everything we use for homemade cleaners, deodorants etc. The Teens pay for any personal products that are non-essential ( things like hair wax, perfumes or make-up) from their own allowances/earnings. If the BHG and I buy wine or beer, which is fairly rare, that expense is taken out of our entertainment budget because it’s not an essential and something we consume purely for enjoyment.

Week 1

What I purchased to supplement this list – AKA: the shopping list

After checking out what was already in the house, I spent a little time (about 30 minutes) thinking up a few options for meals and snacks that would use these items. I try and stick to things I know everyone will eat. You can have the best est, most economical meal plan in the world, but if the kids won’t eat fried zucchini burgers, you may as well just forget shopping for groceries altogether and flush your $$$ straight down the toilet. Fortunately, my lot will eat (almost) anything, as long as there’s a little meat involved and maybe some chili or curry powder on it.

18 Beef Sausages (divided into 2 meals)                                               3 Litres Milk ($3 per Litre)

600g Mince Beef (divided into 3 meals)                                                 12 Eggs ($4)

250g Sausage Mince                                                                               4 Granny Smith Apples

2 Chicken Breasts (divided into 2 meals)                                             4 Pink Lady Apples

4  Lamb Chops                                                                                        8 Bananas

4 Medium Sized Beetroot                                                                       2 Red Capsicum

1 Bunch Dutch Carrots                                                                          2 Cauliflower (1.99 ea)

1 Bunch of Celery                                                                                   4 Bunches Leeks (99c ea)

4 Mandarins                                                                                             4 Large Brown Onions

680g Bottle of Passatta                                                                         6 Washed Potatoes

1 Whole Butternut Pumpkin                                                                  4 Tomatoes

This came to $89 AU. I also allowed $10 AU for milk throughout the week. Most of this was brought, package free or in paper through a greengrocer and our local butcher. The eggs were purchased from a local lady with free range chickens. Unfortunately, the milk is in a plastic bottle. The only recyclable  option available here at present.

Yes I know that’s a lot of toilet paper…

We buy on subscription through Who Gives a Crap?. 48 double sized plastic free  rolls arrive in a simple cardboard box on our doorstep every 16 weeks and costs us $56, yes we might find cheaper elsewhere if we really looked hard, but the 48 double rolls works out to $0.58c per regular roll  (48 x 2 = 96, $56 / 96 = $0.58c) which is more than comparable to other brands, plus we like their ethics, that it’s 100% recycled paper and the quality is fine.

A Note on How We Eat:

Except for cigarette smoke and skin sensitivities to artificial perfumes (myself, the Youngest Teen and the Uni Student), no one in our household has any allergies or special dietary requirements. We eat a fairly low sugar, wholefood diet. While we don’t eat what I would call a massive amount of meat, we’re not vegan or vegetarian (I  sometimes wish we were, but there’s no way the BHG or youngest Teen would go for it).

I cook. In a previous life I cooked for a living (at one stage for an army, literally) so family dinners most nights are a doddle.We do like simple food though. What I call REAL FOOD that tastes like, well, food and not the stuff with numbers for names. We’re not fanatical though, you’ll notice there’s some items on the stock-take (like Baked Beans in BBQ Sauce & a single jar of Nutella spread) that are brought purely because some members of the household REALLY like them. I figure it’s not such a bad trade-off to get the Teens & BHG to eat healthy the rest of the time.

We drink our fair share of tea and coffee. We all drink tea, mainly matcha or herbal blends I buy loose when we’re out and about. The BHG & I  drink the coffee. The BHG likes the Moccona brand instant stuff, but only gets it when it’s on super special, I prefer to grind my own so buy whole beans and keep them in the freezer. Otherwise it’s milk or water. The eldest Teen and I like to keep a jug of water with a few slices of lemon added in the refrigerator. We might have some juice if we squeeze it ourselves (but if you read some of the research around these days, fruit juice is the new evil, almost as evil as fizzy pop).

Next post I will share our menu for the week and some recipes.

 

 

You Spend What? On Groceries?!! Does feeding families REALLY have to cost that much?

I won’t copy and paste it here so I don’t embarrass anyone involved, but on my personal Facebook wall today read a conversation between several acquaintances discussing grocery shopping for larger families.

One person was ecstatic because they came in under their $450 per week grocery budget by about $70. Yes, You heard it, $450 PER WEEK to feed a family with no special dietary requirements.

Granted, this was for a large family of what equates to 6 adult sized eaters plus 2 toddlers and $70 is a huge saving in anyone’s books, but HOLY COW BATMAN! What are you feeding those people that costs that much per week? Gold Plated Cornflakes?

I didn’t say that of course. I actually only read the conversation and didn’t join in at all – you can do that on the ol’ FB.(Yeah, I’m a total FB stalker and I’m okay with that).  I’m not being judgmental. I would hate for someone to tell me how I should shop or feed my family and wouldn’t dream of doing it to someone else.

But I’m always amazed and a little sad that anyone believes spending that much on food per week is normal in a country where fresh food is abundantly available and for the most part, not too unreasonably priced. And the person who posted was not the only one ,there were five or six others with larger families confessing to similar food budgets in the same conversation.

It makes me wonder:

A) If they actually know how to shop (the person who initiated the conversation cooks/bakes a lot so it’s not like they were not buying all convenience foods). Were they ever taught how to do it? I wasn’t and it was definitely one of my biggest challenges when I first left home. I mean, I had seen my mother and grandmother do the grocery shopping, I had even gone with them, but no one had ever actually sat me down and said “Righto kiddo, this is how you work out what you need, what to buy and how to budget for it”.

B) How much of that $450 each week ends up in the compost or worse still landfill?

C) How can I, quietly and without being “preachy” help them find ways to lower their weekly food bill? (I do feel from the tone of the post and the online conversation that followed like this person may have actually posted as a way of saying that they were frustrated and need a little help in this area).

So how can I help?

By example is the best way I know how. I feed a family of  four adult eaters and one grazing preschool aged child each week, plus a university student who sometimes eats at home and the odd extra body (including the eldest Scrap Boy on those occasions that he deems us worthy of his presence). We eat well, we eat healthy (well I think we do, none of us has any food related medical or weight problems), no one ever goes hungry (despite what the teenagers may claim, there’s always snacks) and we manage to keep it all under $150 a week (most weeks it scrapes in under to $100).

It’s not always easy, and it does require a little planning and preparation each week, but it is very doable. Even when we’re all really busy.

We recently completed a pantry, refrigerator and freezer stock take as part of a food waste survey conducted by an environmental organisation. It wasn’t part of the survey, but we also took stock of all our regular toiletries and household cleaning products, just to see how much we were saving (or not) by shopping ethically and making our own instead of using commercial products.Over the next month or so I will be keeping track of everything we use/buy/eat (including recipes). We began this originally for our own benefit, but in after reading the discussion today, over the next few weeks I may publish a few posts with our results here so I can show anyone that may be interested just how we do it.